US Open, финал Наоми Осака – Серина Уилямс 6-2 6-4Наоми Осака

...

Роди се нова звезда: Осака се справи с нервната Серина и вдигната титлата на US Open!

US Open, финал
Наоми Осака – Серина Уилямс 6-2 6-4

Наоми Осака бе безупречна във финала на US Open против идола си Серина Уилямс и завоюва първата си тила от Големия шлем едвам на 20 години след 6-2 6-3! Младата японка сподели доста по-здрави нерви от съпернициата си, която на три пъти влезе в пререкания със съдията и получи цели две санкции, стигна се до диалози със супервайзера и до сълзи от страна на американката.

Осака се трансформира в първия човек въобще от Япония (независимо дали мъж или жена), печелил „ мейджър “ и влезе в топ 10 на света.

Серина стартира нерешително, изоставайки с 0-30 след две неточности – непредизвикана от форхенд и двойна от сервис. Впоследствие отпусна малко ръката, стартира да вкарва по-солиден първи начален удар, да влиза в корта и се измъкна – 1-0.

Вторият гейм се разви по еднакъв метод – непредизвикана неточност, последвана от двойна направиха резултата 0-30. Намали с прекрасен сервис, след което пое надзор над идващите разигравания също избави подаването си.

Японката стоеше напълно равностойно в размяната на удари от крайната линия, като опитваше да окаже напън над бекхенда на съперничката си. Стигна до 30-30, след което оцеля в динамична замяна на остри форхенди и си издейства първия брейкбол в мача. Двойна неточност ѝ даде задатък от 2-1.

Първият сервис продължаваше да не влиза за 23-кратната шампионка от Големия шлем. Видяхме нова двойна неточност, последвана от две непредизвикани и още един пробив за противницата ѝ – 4-1.

В шестия гейм на мача Серина най-сетне стартира да намира играта си. Агресивните ѝ удари попадаха в задачата и представителката на домакините съумя да стигне до две точки за рибрейк.  Наоми обаче продължи да бъде пределно съсредоточена, когато е изправена до стената и се измъкна от комплицираната обстановка. До края на сета нямаше повече безредици – 6-2

Още в първия гейм на втората част Серина получи предизвестие, защото бе получила инструкции от треньора си Патрик Муратоглу. Американката незабавно отиде при съдията, заявявайки, че това не е правилно и че в никакъв случай не лъже, само че повторенията демонстрираха, че Муратоглу в действителност ѝ е дал съвет.

Все отново шесткратната шампионка сподели доста по-добро лице при започване на втория сет, вкарваше по-често сервисите си и стигаше до повече уинъри. Въпреки това първата точка за пробив още веднъж бе против нея. Тя обаче се измъкна, след което извърши магическа къса и поведе с 2-1.

Последва трагичен 8-минутен гейм. Осака изостана с 30-40, само че тогава видяхме разиграването на мача, а може би и на шампионата. Двете размениха 19 мълниеносни удара от дъното на корта, преди 20-годишната състезателка не победи с уинър по правата. Поведе, само че позволи две следващи непредизвикани неточности от форхенд и още веднъж трябваше да се избавя. Стори го по безукорен метод за следващ метод – с ас. Още два пъти Серина се добираше до точки за пробив и при шестия си опит в мача най-сетне съумя – 3-1.

След всички тези старания обаче Уилямс се срина в идващия гейм. Допусна две двойни и една непредизвикана неточност, с цел да загуби скъпия задатък от брейк. Счупи ракетата си, което означаваше, че ще получи второ предизвестие в мача – Осака щеше да стартира идващия гейм с точка преимущество.

Отношенията сред Серина и съдията се изостриха в допълнение:

„ Никога не съм лъгала в живота си, дължите ми опрощение! “

При 3-3 Уилямс се повлия от обстановката и още веднъж изгуби централизация. Опонентката ѝ стигна до брейкбол с извънреден ретур, а в идната точка представителката на домакините навлезе по неоснователен метод към мрежата и бе преодоляна – 3-4!

Серина още веднъж се втурна към съдията и ситуацията напълно ескалира. Отправи груби думи към него, което докара до сензационно второ наказване – длъжностен гейм за японката – 5-3.

Американката изля цялата си гняв в идващия гейм и не загуби точка, само че младата ѝ съперница сподели зрялост и остана непоклатима макар накъсването на играта и неприятните моменти отвън тениса – 6-2 6-4.